گروه پژوهشی اندیشمند چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ ۲۳:۳۰
تلفن : 66492504,66176087
سفارش سریع

کارگران خارجی در کانادا

برای کارگران و کارفرمایان خارجی به طور یکسان، قبل از شروع اشتغال موقت در کانادا عبور از کانالهای مناسب بسیار مهم است.

در حالی که موفقیت اقتصادی کانادا برای تجارت خوب است، همچنین برای کارفرمایانی که در تلاش برای یافتن کارگران کافی برای تأمین تقاضا هستند، چالش هایی را ایجاد می کند. کانادا امروز با بیش از سابقه بیکاری پایین، بیش از هر زمان دیگری باید بر استعدادهای خارجی تکیه کند تا بتواند به رشد نیروی کار ملی قدرتمند ادامه دهد.

هدف از بخش کار در کانادا، راهنمایی شما و ارائه به روزترین اطلاعات در مورد کار در کانادا برای وضعیت خاص شما است.

در بیشتر موارد، برای کار در کانادا یک تبعه خارجی نیاز به مجوز کار دارد. با این وجود، تعدادی از شرایط استثنایی وجود دارد که یک کارگر خارجی ممکن است بدون مجوز کار در کانادا کار کند.

بطور کلی، کارفرمایان کانادایی که مایل به استخدام کارگر خارجی در کانادا هستند ابتدا باید از سازمان اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) مجوز کار دریافت کنند، در غیر این صورت به عنوان یک ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) شناخته می شود. کارفرمایان کانادایی باید ثابت کنند که استخدام یک کارگر خارجی در اکثر موارد تأثیر منفی بر بازار کار کانادا نخواهد داشت و در حال حاضر هیچ شهروند کانادایی یا اقامت دائم برای پر کردن این مقام وجود ندارد. این امر معمولاً با تبلیغ موقعیت در چندین مکان انجام می شود، بنابراین نشان می دهد که هیچ کانادایی مناسبی برای کار وجود ندارد. LMIA یک فرآیند بسیار دقیق و جامع است که مورد نظارت دقیق دولت قرار دارد و بنابراین باید بدون خطا به پایان برسد.

اگرچه روند LMIA یک قانون است، تعدادی مجوز کار بدون معافیتLMIA وجود دارد که نتیجه آن موافقتنامه تجارت خارجی مانند قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالیNAFTA است که کارگران خارجی را قادر می سازد تا بدون داشتن کارفرمای کانادایی مجوز کار درخواست کنند. برای به دست آوردن LMIA علاوه بر این مجوزهای شغلی که از طرف کارفرمایان حمایت می شوند، تعدادی از گزینه های اجازه کار در اختیار کارگران خارجی است که هنوز پیشنهاد شغلی از جمله تعطیلات کاری، مجوزهای کار پس از فارغ التحصیلی و مجوزهای کاری آزاد (OWP) همسر ندارند.

مجوز کار بر اساس LMIA
این مجوزهای کاری به کارفرمایان اجازه می دهد تا به عنوان بخشی از روند کد ارزیابی بازار کار را بدست آورند.
معافیت های LMIA
شرایط خاص به افراد اجازه می دهد در کانادا کار کنند بدون اینکه ابتدا کد ارزیابی بازار کار را بدست آورند.
مجوز کار NAFTA
این مجوزها تحت موافقت نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی صادر می شود و اجازه کار بدون LMIA را می دهد.
انتقال های شرکت های خارجی به کانادا
این مجوزها به یک شرکت اجازه می دهد تا برخی از کارمندان را از دفاتر خود در خارج از کشور بدون LMIA به کانادا بیاورد.
بازدید کنندگان کسب و کار
در بسیاری از موارد، بازدیدکنندگان از مشاغل مختلف ممکن است بدون اجازه کار در کانادا کار کنند، مادامی که وارد بازار کار کانادا نشوند.
مجوز کار پس از فارغ التحصیلی
پس از فارغ التحصیل شدن در یک موسسه آموزشی تعیین شده کانادا، فارغ التحصیلان بین المللی ممکن است تا سه سال در کانادا مشغول به کار شوند.

فرآیند مجوز کار موقت کانادا

هر ساله نزدیک به 300،000 کارگر خارجی با مجوزهای موقت کاری به کانادا می آیند.

اگرچه برخی استثنائات وجود دارد، به عنوان یک قاعده کلی کارگران خارجی برای کار به طور موقت در کانادا به مجوز کار نیاز دارند.

اخذ مجوز کار موقت کانادا یک فرایند چند مرحله ای است که می تواند چند هفته طول بکشد. چندین روش مختلف برای تأمین مجوز کار وجود دارد. بسته به ملیت، شغل و کار مورد نظر در کانادا ممکن است امکان تسریع در روند کار وجود داشته باشد.

برای به دست آوردن مجوز کار موقت، کارفرمایان کانادایی نیاز به تأیید کار از سازمان استخدام و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) یا پیشنهاد شماره اشتغال صادر شده توسط اداره مهاجرت، پناهندگان و تابعیت کانادا (IRCC) به کارگران خارجی دارند.

بسته به کشور شهروندی، کارگران خارجی ممکن است نیاز به ویزای اقامت موقت (TRV) برای سفر به کانادا داشته باشند.


فرآیند مجوز کار موقت کانادا

مرحله 1: کارفرما در صورت لزوم برای ارزیابی اثر بازار کار (LMIA) یا معافیت ارزیابی اثر بازار کار درخواست می کند.

کارفرمایان کانادایی که مایل به استخدام کارگر موقت خارجی هستند باید یک ارزیابی خنثی یا مثبت از بازار کار (LMIA) از ESDC کسب کنند، که در صورت رضایت ESDC از شهروند کانادایی (در صورت وجود) یا اقامت دائم برای انجام کار صادر می شود.

علاوه بر این، اگر کارفرمای کانادایی برای موقعیتی واقع در استان کبک استخدام کند کارگر خارجی برای کار موقت در کبک، نیاز به دریافت گواهی نامه معتبر du québec (CAQ) دارد. برنامه CAQ باید همزمان با ارسال LMIA به ESDC به وزارتخانه های مهاجرت، Francisation و DE L'Intégration (MIFI) ارسال شود.

ESDC و MIFI روند کارآمد LMIA را برای پر کردن سمتهای منتخب در کبک بدون نیاز به اثبات تلاشهای استخدام در اختیار کارفرمایان قرار داده اند.

در تعداد محدودی از شرایط، کارگران خارجی ممکن است بدون نیاز به LMIA مجوز کار دریافت کنند. به این مجوزهای کاری معمولاً به عنوان مجوزهای کار معافیت LMIA گفته می شود و موارد زیر را شامل می شود:

مرحله 2: کارفرما پیشنهاد کار موقت را تمدید می کند.

پس از اعطای یک LMIA ، کارفرمای کانادایی باید یک نسخه از نامه تأیید LMIA را به همراه نامه پیشنهاد کاری برای کارگر خارجی تهیه کند، که برای درخواست مجوز کار به این اسناد نیاز دارد.

مرحله 3: کارگر خارجی برای اجازه کار درخواست می کند.

کارگر خارجی با نامه تأیید LMIA ، نامه پیشنهاد کار (و در صورت وجود CAQ) ، می تواند درخواست مجوز کار موقت کانادا را به IRCC ارسال کند. بسته به کشور تابعیت خود، ممکن است کارگر خارجی برای سفر به کانادا نیاز به اخذ TRV داشته باشد بنابراین نیاز به ارائه درخواست اجازه موقت کار در دفتر ویزای کانادا در خارج از کشور دارد.

مرحله 4: اجازه کار صادر می شود.

اجازه کار موقت کانادا، در زمان ورود کارگر خارجی به کانادا توسط یک آژانس خدمات مرزی کانادا (CBSA) صادر خواهد شد.

اجازه کار موقت ممکن است برای یک دوره زمانی مختلف از چند روز تا چند سال صادر شود.

بیشتر مجوزهای کار در کانادا مخصوص کارفرمایان بوده و در غیر این صورت به آنها اجازه کار "بسته" گفته می شود و برای کار خاص در کانادا اهدا می شوند. در نتیجه، یک کارگر خارجی فقط می تواند برای کارفرمای مشخص شده دارای مجوز کاری، کار کند. به این ترتیب، اگر کارگر خارجی شغل دیگری پیدا کند و هنوز اقامت دائم نداشته باشد کارگر خارجی قبل از تغییر کارفرمایان یا موقعیت خود در کانادا باید درخواست و دریافت اجازه کار جدید کند.

توجه داشته باشید که یک مجوز کار موقت کانادا برای آن دسته از کارگران خارجی است که قصد دارند برای مدت زمانی محدود در کانادا کار کنند. برای کار و زندگی به طور دائم در کانادا، کارگران خارجی باید روند اقامت دائم کانادا را انجام دهند. با این وجود اجازه کار موقت ممکن است پله ای برای اقامت دائم کانادا باشد. هنگامی که در کانادا با اجازه کار موقت یک کارگر خارجی می تواند واجد شرایط اقامت دائم کانادا تحت کلاس تجربه کانادایی (CEC)، از طریق دسته کارگر ماهر یا از طریق یکی از برنامه های نامزد استانها باشد.

کار در کانادا: حقایق اساسی

 • برای اهداف مهاجرت به کانادا، تعریف "کار" بسیار گسترده است و به عنوان فعالیتی تعریف می شود که در ازای آن دستمزد دریافت می شود یا کمیسیون به دست می آید و یا مستقیماً با فعالیت های شهروندان کانادایی یا اقامت دائم در بازار کار کانادا رقابت می کند مدت زمان فعالیت مورد نظر مهم نیست.
 • به طور کلی، مقامات مهاجرت کانادایی تنها در صورت پشتیبانی نامه ای با تأیید LMIA که توسط ESDC تأیید شده است اجازه کار را صادر می کنند و این نشان می دهد که اشتغال پیشنهادی تأثیر منفی بر کارگران کانادایی نخواهد گذاشت.
 • در بیشتر موارد، پیشنهاد کار از یک کارفرمای کانادایی برای درخواست مجوز کار در کانادا لازم است.
 • در شرایط محدود، مقررات مهاجرت کانادا اجازه کار آزاد را می دهد که مخصوص کارفرما نیست.
 • مجوز کار همیشه طبیعت موقت است، اما اغلب می تواند از داخل کانادا تمدید شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر با هلدینگ آموزشی و مهاجرتی اندیشمند تماس حاصل فرمائید.


معافیت های ارزیابی اثرات بازار کار (LMIA)

برای آوردن یک کارگر خارجی موقت به کانادا، یک کارفرمای کانادایی به طور کلی باید ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) را دریافت کند. با این وجود موارد متعددی وجود دارد که ممکن است نیاز به LMIA برطرف شود.

برخی از رایج ترین جریان های معاف از LMIA در زیر آمده است. این صفحه به بخش های زیر تقسیم می شود:

 • فواید قابل توجه
 • اشتغال متقابل
 • کارگران نیکوکار و مذهبی
 • تماس با ما

توجه: معافیت از دریافت LMIA به این معنی نیست که فرد از دریافت مجوز کار معاف است. تمام جریانات موجود در لیست معافیت LMIA هنوز فرد را ملزم به اخذ مجوز کار برای کار قانونی در کانادا می کند.

فواید قابل توجه

جدا از موقعیت هایی که در این بخش آورده شده است، افسران ویزای کانادا از میزان انعطاف پذیری در ارزیابی اینکه آیا صدور اجازه کار برای اتباع بیگانه مطلوب است یا بدون نیاز به تضمین LMIA برخوردار هستند. این به عنوان یک مزیت مهم اجتماعی یا فرهنگی شناخته می شود.

مزایای پیشنهادی اتباع خارجی به واسطه کار خود برای کانادا باید مهم باشد. مأمورین معمولاً به شهادت متخصصان معتبر، قابل اعتماد و برجسته در زمینه اتباع خارجی و همچنین هرگونه شواهد عینی ارائه شده تکیه دارند. سابقه گذشته این اتباع خارجی نشانگر خوبی از سطح دستاورد وی است.

اقدامات عینی برای "منافع مهم اجتماعی یا فرهنگی":

 • سوابق رسمی علمی که نشان می دهد اتباع خارجی دارای مدرک دیپلم، گواهی و یا جوایز مشابهی از کالج، دانشگاه، مدرسه یا مؤسسه دیگر یادگیری مربوط به حوزه توانایی خود است.
 • شواهدی از کارفرمایان فعلی یا سابق نشان می دهد که اتباع خارجی تجربه تمام وقت قابل توجهی در شغل مورد نظر خود دارد (در این زمینه قابل توجه است که می تواند به معنای ده یا چند سال تجربه) باشد.
 • دریافت کننده جوایز ملی یا بین المللی یا حق ثبت اختراع بوده است.
 • شواهدی از عضویت در سازمان هایی که به اعضای آن تعالی نیاز دارند.
 • قاضی کار دیگران بوده است.
 • شواهد شناخت از دستاوردها و کمکهای چشمگیر در این زمینه توسط همسالان، سازمان های دولتی، انجمن های حرفه ای یا تجاری.
 • شواهد مربوط به مشارکتهای علمی از طرف اتباع خارجی در این زمینه.
 • انتشارات نویسنده اتباع خارجی در انتشارات دانشگاهی یا صنعتی
 • نقش رهبری اتباع بیگانه در سازمان با اعتبار ممتاز.

کارآفرینان / افراد خود اشتغالی

معافیت LMIA ممکن است به کارآفرینان خصوصی که مایلند به طور موقت به کانادا بیایند، برای شروع یا فعالیت یک تجارت، اعطا شود. متقاضیان یکی از این برنامه ها باید تنها یا اکثریت صاحبان مشاغل مورد نظر خود در کانادا باشند. آنها همچنین باید ثابت كنند كه مشاغل آنها برای کانادا سود قابل توجهی خواهد داشت. کارآفرینان فقط درصورتیکه بتوانند ثابت کنند که کار آنها در کانادا ماهیت دارد، مجاز به اجازه کار بدون معافیت LMIA هستند. این دسته به ویژه مناسب صاحبان مشاغل فصلی است. کارآفرینانی که قبلاً متقاضی اقامت دائم کانادا شده اند می توانند در این دسته از مجوزهای کاری معاف از LMIA نیز برخوردار شوند. کارآفرینان فقط درصورتیکه بتوانند ثابت کنند که کار آنها در کانادا ماهیت دارد مجاز به اجازه کار بدون معافیت LMIA هستند.

انتقال دهندگان شرکتهای خارجی به کانادا

به نقل و انتقالات شرکتهای خارجی به کانادا ممکن است معافیت LMIA برای انتقال موقت به کانادا داده شود. نقل و انتقالات باید به عنوان مدیران یا کارگران دانش تخصصی در نظر گرفته شود و برای یک شرکت خارجی با داشتن یک رابطه واجد شرایط با این شرکت در کانادا کار کند.

وابستگان کارگران خارجی

همسران و فرزندان کارگران خارجی که دارای مجوز کار در کانادا برای یک موقعیت ماهر هستند، نیازی به LMIA ندارند. لطفا توجه داشته باشید که این مورد برای همسران کارگران در یک برنامه مبادله بین المللی صدق نمی کند.

کارگران ماهر فرانسوی زبان

اتباع خارجی که از طریق یک رویداد تبلیغاتی مهاجرتی فرانکوفون با هماهنگی بین دولت فدرال و جوامع اقلیت فرانکوفون استخدام شده اند، و برای استان یا قلمرو خارج از کبک انتخاب شده اند و تحت طبقه بندی ملی مشاغل (NOC)، 0 ، A یا B قرار دارند، ممکن است واجد شرایط کار در کانادا از طریق Mobilité Francophone باشد.

دانشگاهیان

این شامل محققان ، استادان مهمان و استادان میهمان است.

معافیت های LMIA استانی

کارگرانی که توسط یک استان برای اقامت دائم معرفی شده اند و در آن استان پیشنهاد کار پیدا کرده اند، ممکن است از LMIA معاف باشند.

اشتغال متقابل

موافقت نامه های اشتغال متقابل به کارگران خارجی اجازه می دهد هنگامی که کانادایی ها فرصت کار متقابل مشابهی در خارج از کشور دارند کار کانادایی ها را در کانادا تصاحب کنند.

موافقت نامه های بین المللی

کانادا قسمتی از تعدادی توافق های بین المللی است که ورود کارگران خارجی را تسهیل می کند. پذیرش کارگران خارجی تحت این توافق نامه ها از مزایای قابل توجهی برای کانادا محسوب می شود و به همین ترتیب نیازی به LMIA ندارند. توافق نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA) نمونه ای از این پرونده است.

برنامه های تبادل بین المللی

کانادا در تعدادی از برنامه ها برای تبادل بین المللی جوانان شرکت می کند. اینگونه برنامه ها شامل ویزای تعطیل کار بین المللی(IEC) ، برنامه های تعاونی دانشجویی، برنامه های جوان حرفه ای و برنامه های تبادل معلمان است. این برنامه ها از دریافتLMIA معاف هستند.

کارهای خیرخواهانه و مذهبی
کارگران خیرخواه

در چارچوب کانادا، خیریه به عنوان رفع فقر، پیشرفت آموزش و یا اهداف دیگری که به نفع جامعه است تعریف شده است. به همین ترتیب، برخی کارگران خیرخواه برای ورود موقت به بازار کار کانادا نیازی به LMIA ندارند.

ثبت نام در آژانس درآمدی کانادا (CRA) به عنوان یک خیریه نشانگر قوی این است که یک سازمان در واقع خیرخواهانه است. با این حال، کارگران خارجی ممکن است بتوانند در کانادا برای سازمانی تحت این ماده معاف از LMIA کار کنند که در CRA ثبت نشده باشد. افسر ویزا می تواند در چنین مواردی اطلاعات اضافی را از کارفرما بخواهد.

دولت کانادا بین کارگر خیریه، که به مجوز کار احتیاج دارد و یک کارگر داوطلب که دارای مجوز کار است تمایز قائل است. یک کارگر داوطلب وارد بازار کار نمی شود و حضور وی در کانادا برای هدف اصلی این بازدید اتفاقی است یک کارگر خیرخواه از طرف دیگر معمولاً موضعی را شامل می شود که شامل فعالیتی است که با تعریف کار مطابقت دارد و ممکن است باشد در نتیجه وی به مجوز کار احتیاج دارد اگرچه روند LMIA لازم نیست.

کارگران مذهبی

کار مذهبی به طور معمول مستلزم این است که اتباع بیگانه بخشی از اعتقادات انجمن مذهبی خاص در محلی باشد که وی قصد کار دارد یا اینکه توانایی آموزش یا اشتراک سایر اعتقادات مذهبی را همانطور که برای کارفرما مورد نیاز است داشته باشد.

برای این دسته معاف از LMIA ، وظایف اصلی اتباع بیگانه باید یک هدف خاص مذهبی را منعکس کند، به عنوان مثال ارائه دستورالعمل مذهبی یا ارتقاء یک دین یا ایمان خاص.

این کار باید شامل پیشبرد آموزه های معنوی یک ایمان دینی و همچنین حفظ آموزه ها و مشاهدات معنوی باشد که بر اساس آن آموزه ها بنا شده است.


مجوزهای کاری NAFTA

طبق توافق نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA)، شهروندان آمریکایی و مکزیکی ممکن است واجد شرایط برای پردازش آسان هنگام درخواست مجوز کار موقت در کانادا باشند.

توجه:کانادا، ایالات متحده و مکزیک در 30 نوامبر 2018 توافق نامه بازرگانی تجارت آزاد آمریکای شمالی را امضا کردند. براساس این توافق نامه جدید، که به عنوان توافق نامه کانادا-ایالات متحده و مکزیک (CUSMA) شناخته می شود، ایالات متحده-مکزیک- کانادا توافق نامه (USMCA) ، یا NAFTA 2.0 ، اتباع واجد شرایط ایالات متحده و مکزیک دسترسی به مجوزهای کار آسان کانادا را با همان شرایطی که موافقت نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA) دارد حفظ خواهند کرد.

لطفاً برای به روزرسانی این صفحه را رصد کنید.

مجوزهای کار طبق مقررات NAFTA معمولاً نیاز به ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) ندارند. اگرچه معاف از LMIA ، کارگران و کارفرمایانی که از برنامه NAFTA استفاده می کنند باید کلیه مقررات حاکم بر کار موقت در کانادا را رعایت کنند.

از آنجا که شهروندان آمریکایی و مکزیکی برای ورود به کانادا به ویزای اقامت موقت احتیاج ندارند، ممکن است درخواست مجوز کار NAFTA در یک درگاه ورودی (مانند گذرگاه مرزی یا فرودگاه) یا در یک دفتر ویزا، به صورت آنلاین یا توسط آنها انجام شود.

دسته های مختلف کار موقت تحت پوشش NAFTA وجود دارد:

 • متخصصان NAFTA
 • نقل و انتقالات شرکت NAFTA به کانادا
 • معامله گران NAFTA
 • سرمایه گذاران NAFTA

متخصصان NAFTA

یک متخصص NAFTA باید واجد شرایط باشد که در یکی از تقریباً 60 حرفه هدفمند فعالیت کند. بسته به حرفه وی، متقاضی ممکن است ملزم به ارائه مدارک تحصیلی و یا اثبات تجربه کار در این زمینه باشد.

متخصصان NAFTA باید در مشاغل متناسب با مدارك تحصیلی خود در كانادا از پیش تنظیم كنند. افرادی که مایل به انجام کار خود اشتغالی در کانادا هستند واجد شرایط این دسته نیستند.

در مورد دسته های متخصصین NAFTA بیشتر بدانید.

نقل و انتقالات شرکت NAFTA به کانادا

نقل و انتقالات شرکت NAFTA برای کار در شعبه، شرکت فرعی یا وابسته کارفرمایان آمریکایی یا مکزیکی آنها باید بطور موقت به کانادا منتقل شوند. علاوه بر این، آنها باید حداقل در یکی از سه سال گذشته در موقعیتی مشابه کارهایی که در کانادا انجام می شود حداقل یک یا سه سال گذشته در کارفرمای آمریکایی یا مکزیکی خود بطور مداوم کار کرده و در زمان درخواست توسط این شرکت اشتغال داشته باشند.

انتقال دهنده درون شرکت NAFTA باید با ظرفیتی کار کند که مدیریتی، اجرایی یا دانش تخصصی در نظر گرفته شود. برای کسب اطلاعات کلی در مورد نقل و انتقالات داخل شرکت از جمله موارد تحت پوشش NAFTA ، اینجا را کلیک کنید.

معامله گران NAFTA

یک معامله گر NAFTA باید قصد انجام تجارت قابل توجهی کالا یا خدمات بین کانادا و کشور تابعیت خود، اعم از ایالات متحده یا مکزیک را نشان دهد. "تجارت اساسی" زمانی انجام می شود که بیش از 50 درصد تجارت بین کانادا و یکی از این کشورها، بر اساس حجم یا ارزش معامله شده انجام شود.

شرکت کارفرما نیز باید دارای تابعیت آمریکایی یا مکزیکی باشد. ذکر این نکته حائز اهمیت است که باید یک تجارت تجاری موجود بین شرکت خارجی و کانادا وجود داشته باشد و معامله گر نمی تواند به منظور ایجاد قراردادهای تجاری یا مشتریان وارد شود. در واقع معامله گر باید به عنوان ناظر یا مدیر اجرایی استخدام شود یا وظایفی داشته باشد که شامل مهارت های اساسی باشد.

در مورد دسته معامله گران NAFTA بیشتر بدانید.

سرمایه گذاران NAFTA

یک سرمایه گذار NAFTA باید نشان دهد که سرمایه گذاری قابل توجهی را در یک تجارت جدید یا موجود در کانادا انجام داده است و به دنبال ورود به کانادا برای توسعه و هدایت تجارت کانادا است. مجوزهای کار در طبقه سرمایه گذار NAFTA همچنین ممکن است به کارمندان سرمایه گذار اصلی که می توانند به عنوان کارمندان اساسی در نظر گرفته شوند، اعطا شود.

در مورد دسته سرمایه گذاران NAFTA بیشتر بدانید.


انتقال دهندگان شرکتها به کانادا

مشاغل خارجی با یک شرکت مادر، شعبه، شرکت تابعه یا وابسته در کانادا این امکان را دارند که پرسنل اصلی را از طریق انتقال شرکت درون شرکتی به کانادا بیاورند.

مجوزهای کار به دست آمده از طریق این برنامه از شرط دریافت ارزیابی بازار کار (LMIA) معاف هستند. اگر چه معافیت LMIA ، کارگران و کارفرمایانی که از برنامه انتقال شرکت استفاده می کنند باید کلیه مقررات حاکم بر کار موقت در کانادا از جمله اخذ ویزا اقامت موقت را در صورت لزوم رعایت کنند.

در سه سال بلافاصله قبل از تاریخ درخواست اولیه، نقل و انتقالات باید حداقل در مدت یک سال در یک شرکت تمام وقت مشابه با موقعیتی که در مشاغل کانادایی اشغال خواهند کرد، بطور مداوم در شرکت خارجی مشغول به کار بوده اند. تجارت کانادایی همچنین باید رابطه ای مقدماتی با همتای خارجی خود نشان دهد. کار در کانادا باید تحت یکی از سه عملکرد زیر باشد:

 • مدیران و مدیران ارشد
  • مدیر اجرایی:کارمندی که در درجه اول مدیریت را راهنمایی می کند
  • مدیر ارشدکارمندی که تمام یا بخشی از شرکت و نظارت / نظارت بر کار سایر مدیران یا کارمندان حرفه ای را مدیریت می کند
 • مدیران عملکردی

  کارمندی که عملکردی را که برای دستیابی به اهداف شرکت ضروری است مدیریت می کند، اما لزوماً کارمندان را مدیریت نمی کند.

 • دانش تخصصی

  کارمندی که می تواند دانش تخصصی خود را نشان دهد یعنی دانش در سطح پیشرفته ای از تخصص و دانش اختصاصی محصولات، خدمات، فرآیندها و برنامه ها.

مشاغل خارجی که مایل به ایجاد یک شرکت کانادایی هستند، ممکن است از برنامه انتقال درون شرکت برای آوردن کارگران مهم به کشور برای انجام اقدامات اولیه استفاده کنند. هنگام درخواست ویزای راه اندازی ICT ، متقاضیان باید توانایی تأسیس شرکت خود در کانادا را نشان دهند که شامل موارد زیر است:

 • شواهدی مبنی بر اینکه شرکت می تواند از لحاظ مالی از هزینه های راه اندازی این عملیات پشتیبانی کند و توانایی جبران خسارت کارمندان را دارد.
 • تهیه یک برنامه تجاری که برنامه های واقع بینانه ای را برای کارکنان عملیات جدید و انجام کار در کانادا تشریح می کند.
 • شواهدی از تأمین محلهای فیزیکی (یا در حال تأمین امنیت) است.

برنامه راه اندازی ICT مجوز کار موقت یک ساله را در اختیار شما قرار می دهد و ممکن است در صورتی که شرکت ها رابطه صلاحیت خود را حفظ کرده و به فعالیت خود ادامه دهند تمدید شود.


بازدید کنندگان کسب و کار - بدون مجوز کار

در بسیاری موارد، بازدید کنندگان مشاغل به کانادا به مجوز کار در کانادا احتیاج ندارند.

ویزیتور تجاری، یک تبعه خارجی است که برای شرکت در فعالیت های تجاری بین المللی به کانادا می آید اما وارد بازار کار کانادا نمی شود.

کانادا یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان است که سالانه هزاران بازدیدکننده از تجارت کوتاه مدت را به خود جذب می کند. با داشتن اقتصاد با محوریت بازار بین المللی و به عنوان عضو سازمان همکاری اقتصادی (OECD) و گروه 7 (G7) و همچنین امضا کننده توافق نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA)، کانادا در تلاش است تا اطمینان حاصل کند که بازدید کنندگان مشاغل بین المللی می توانند در سفرهای کاری به کانادا بیایند.

با توجه به ماهیت کار و همچنین ملیت فرد، برخی از بازدیدکنندگان مشاغل می توانند بدون نیاز به مجوز کار وارد کشور شوند تا فعالیت تجاری انجام دهند.

 • طرح کلی
 • خدمات پس از فروش یا اجاره نامه
 • ضمانت نامه یا توافق نامه خدمات
 • افرادی که یک بازدید کننده تجاری محسوب نمی شوند

بازدید کنندگان کسب و کار باید موارد زیر را نشان دهند:

 • آنها قصد دارند کمتر از شش ماه بمانند؛
 • آنها قصد ندارند وارد بازار کار کانادا شوند؛
 • محل اصلی تجارت و منبع درآمد و سود، خارج از کانادا است؛
 • آنها اسنادی دارند که از درخواست آنها پشتیبانی می کنند؛
 • آنها شرایط اصلی ورود به کانادا را برآورده می کنند، زیرا آنها:
  • دارای یک سند مسافرتی معتبر، مانند گذرنامه هستند؛
  • پول کافی برای اقامت خود و بازگشت به خانه دارند؛
  • برنامه ریزی می کنند که کانادا را در پایان بازدید خود ترک کنند؛ و
  • برای کانادایی ها یک خطر جانی، امنیتی یا بهداشتی محسوب نمی گردد.

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است فرد به عنوان بازدید کننده مشاغل به کانادا بیاید ، از جمله:

 • شرکت در جلسات تجاری، کنفرانس ها، همایش ها، نمایشگاه ها و غیره.
 • خرید کالاها یا خدمات کانادایی به نمایندگی از یک نهاد خارجی؛
 • سفارش کالاها یا خدمات؛
 • ارائه خدمات پس از فروش، به استثنای کارهای دستی در معاملات ساخت و ساز؛
 • آموزش توسط یک شرکت مادر کانادایی برای کار در خارج از کانادا؛ و
 • آموزش کارمندان شرکت تابعه کانادایی یک شرکت خارجی.

بازدید کنندگان مشاغل به کانادا ممکن است به ویزا اقامت موقت (TRV) یا مجوز سفر الکترونیکی (ETA) نیاز داشته باشند.

اجازه کسب و کار بین المللی برای انجام تجارت در کانادا برای ادامه موفقیت اقتصادی این کشور مهم است. به طور مشابه، کشورهایی که توافقنامه های تجاری و مشارکت اقتصادی قوی با کانادا دارند به طور کلی به بازدیدکنندگان مشاغل کانادایی اجازه می دهند تا هرچه راحت تر به کشورهای خود وارد شوند. ویزای متقابل یک جنبه مهم چشم انداز تجاری و موفقیت اقتصادی کانادا است.

خدمات پس از فروش یا اجاره نامه

تعمیر و سرویس دهی فردی، نظارت بر نصب کننده ها، راه‌اندازی و آزمایش تجهیزات تجاری یا صنعتی (از جمله نرم افزار رایانه) ممکن است به عنوان بازدیدکننده در تجارت در نظر گرفته شود و به همین دلیل ممکن است نیاز به مجوز کار کانادا نداشته باشد.

راه اندازی شامل نصب دستی نیست که معمولاً توسط تجارت و ساختمان انجام می شود، مانند برق یا اتصالات لوله.

این شرط همچنین در مورد افرادی که به دنبال ورود به تعمیر یا خدمات تخصصی تجهیزات خریداری شده یا اجاره ای در خارج از کانادا هستند صدق می کند، مشروط بر اینکه این خدمات به عنوان بخشی از توافقنامه فروش اصلی، تمدید اجاره، ضمانت نامه یا قرارداد خدمات انجام شود.

خدمات پس از فروش و اجاره نیز مواردی را شامل می شود که قرارداد فروش یا اجاره نامه یا سفارش خرید برای ارتقاء نرم افزار برای کار با تجهیزات قبلی یا اجاره ای باشد. شخص خدمتی که برای نصب، پیکربندی و یا آموزش آموزش بر روی نرم افزار به روز شده به کانادا می آید ممکن است یک بازدید کننده تجاری محسوب شود. قرارداد فروش یا اجاره نامه یا سفارش خرید برای نرم افزار به روز شده قرارداد جدیدی برای یک محصول جدید است. لطفاً توجه داشته باشید كه کارهای دست ساز و ساختمانی مشمول این ماده نیستند.

ضمانت نامه یا توافق نامه خدمات

برای توافق نامه های ضمانت نامه یا خدمات، قراردادها باید به عنوان بخشی از موافقت نامه های اصلی فروش یا اجاره نامه یا اجاره مورد مذاکره قرار گیرند یا تمدید توافق نامه اصلی باشد تا اتباع خارجی به عنوان بازدید کننده تجاری شناخته شوند.

قراردادهای خدماتی که پس از امضای قرارداد فروش یا اجاره نامه با اشخاص ثالث مذاکره می شوند، تحت پوشش این ماده نیستند. در جائیکه کارهایی در کانادا انجام می شود تحت ضمانت نامه قرار نمی گیرد به طور کلی اجازه کار و ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) لازم است.

افرادی که بازدید کننده مشاغل محسوب نمی شوند

در شرایطی که یک کارفرمای کانادایی مستقیماً بابت خدمات یک شرکت غیر کانادایی قرارداد بسته است کارمند شرکت خارجی که خدمات این شرکت کانادایی را انجام می دهد نیاز به مجوز کار کانادایی دارد.

این وضعیت اغلب در متن توافق نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA) به وجود می آید. ارائه دهنده خدمات فقط به دلیل اینکه مستقیماً از یک منبع کانادایی پاداش دریافت نمی کند، یک بازدید کننده تجاری محسوب نمی شود. از آنجا که بین شرکت کانادایی و کارفرمای کارگر خارجی قراردادی وجود دارد ورود به بازار کار کانادا وجود دارد. و از آنجا که کارفرمای خارجی مبلغی را برای خدمتی که ارائه می دهد دریافت می کند، در نظر گرفته می شود که کارگر از یک منبع کانادایی مبلغی را دریافت می کند. در نتیجه، کارگر را نمی توان بازدید کننده تجارت دانست.

به عنوان مثال، یک پروژه زیرساختی در کانادا خدمات یک شرکت برنامه ریزی شهری مستقر در ایالات متحده را منعقد می کند، که تیم کوچکی را برای کار در سایت کانادا می فرستد. اعضای این تیم در کانادا مشغول به کار هستند و شرکت برای جلب مشارکت در این پروژه جبران خسارت می کند. بنابراین، اعضای تیم به عنوان بازدید کننده از مشاغل به کانادا معیارهای لازم را ندارند.

افرادی که قصد ورود به بازار کار کانادا را دارند ممکن است به یک مجوز کار موقت نیاز داشته باشند.

افراد دیگری که در دوره های کوتاه مدت و در موقعیت های خاص در کانادا کار می کنند ممکن است بدون اجازه کار در کانادا کار کنند، در حالی که لزوماً به عنوان بازدید کننده مشاغل در نظر گرفته نمی شوند.

مجوزهای کار پس از فارغ التحصیلی برای دانشجویان بین المللی در کانادا

دانشجویان بین المللی که تحصیلات پس از دوره متوسطه خود را در کانادا به اتمام می رسانند، می توانند برای به دست آوردن تجربه کاری کانادا، برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی یا PGWP اقدام کنند.

PGWP به فارغ التحصیلان واجد شرایط بین المللی اجازه می دهد تا پس از تحصیل برای مدت زمانی تا سه سال در کانادا مشغول به کار شوند.

دولت کانادا برنامه اجازه کار پس از فارغ التحصیلی را به عنوان بخشی از تلاش های خود برای جذب دانشجویان بین المللی و حفظ آنها به عنوان کارگران ماهر فراهم می کند. این برنامه یک مجوز کار آزاد را فراهم می کند، که به فارغ التحصیلان بین المللی این امکان را می دهد تا برای کارفرمایان کانادایی در هر صنعت بدون نیاز به پیشنهاد شغلی کانادایی در زمان درخواست کار کنند.

دانشجویان بین المللی فقط می توانند یک مجوز کار پس از فارغ التحصیلی از IRCC دریافت کنند.

الزامات واجد شرایط بودن PGWP

برای واجد شرایط بودن برای اجازه کار پس از فارغ التحصیلی ، دانشجویان بین المللی باید:

 • تحصیل در کانادا در یک برنامه آموزشی آکادمیک و حرفه ای که حداقل هشت ماه به طول بینجامد در یک لیست آموزشی واجد شرایط آموزش (DLI) قرار دارد.
  • برنامه تحصیلی باید به مدرک ، دیپلم یا گواهی منجر شود.
 • در تمام دوره های تحصیلی برنامه یا برنامه های تحصیلی، دانشجویی تمام وقت را در کانادا نگه داشته و بعنوان بخشی از درخواست اجازه کار پس از فارغ التحصیلی آنها شامل می شود.
  • برخی از استثنائات ممکن است برای مرخصی از تحصیل و جلسه علمی نهایی باشد.
 • دریافت نامه رسمی از DLI واجد شرایط که تأیید می کند متقاضی شرایط لازم را برای تکمیل برنامه تحصیلی خود داشته است.
  • متن و نامه رسمی باید در برنامه اجازه کار پس از فارغ التحصیلی درج شود.
 • فارغ التحصیل از:
  • یک موسسه عمومی بعد از متوسطه، مانند:
  • یک دانشگاه
  • یک مدرسه تجاری یا فنی
  • دانشگاه
  • CEGEP (در کبک)
  • یک مدرسه خصوصی بعد از دوره متوسطه (در کبک) که طبق همان قوانین مدارس دولتی در کبک فعالیت می کند.
  • یک مدرسه راهنمایی یا متوسطه خصوصی (در کبک) که برنامه های واجد شرایط 900 ساعت یا بیشتر را ارائه می دهد و منجر به صدور یک حرفه ای دیپلم (DEP) یا یک گواهی نامه معتبر سازی و حرفه ای (ASP) می شود. یا
  • مدرسه خصوصی کانادا که می تواند براساس قوانین استانی مدرک دانشگاهی اعطا کند (به عنوان مثال ، دانشیار ، لیسانس ، کارشناسی ارشد یا دکترا) اما تنها در صورت ثبت نام دانش آموز در یک برنامه تحصیلی که منجر به دریافت مدرک دانشگاهی شود مجاز است.

توجه: فارغ التحصیلان برنامه های آموزش فنی و حرفه ای در کبک باید بسته به نوع دیپلم صادر شده، معیارهای اضافیPGWP را که توسط IRCC بیان شده است، مطابقت دهند.

مهلت برنامه PGWP: 180 روز!

در سال 2019، دولت کانادا مدت زمان درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را از 90 به 180 روز (شش ماه) پس از دریافت نسخه و نامه رسمی از DLI واجد شرایط تمدید کرد که تأیید می کند که شرایط لازم برای تکمیل برنامه تحصیلی را دارا می باشد.

در هنگام درخواست، متقاضیان باید ثابت كنند كه آنها دارای مجوز تحصیل معتبر هستند یا مجاز به تحصیل در كانادا بدون نیاز به اخذ مجوز تحصیل در بندهای 188 (1) (الف) و (ب) آیین نامه مهاجرت و حمایت از پناهندگان هستند.

متقاضیان PGWP: اسناد حمایتی مورد نیاز

در حالی که افسران برنامه می توانند از متقاضی مدارک اضافی درخواست کنند، دو سند مهم که در زمان درخواست لازم است نامه ای است که تأیید تکمیل برنامه تحصیلی و یک نسخه رسمی توسط DLI آنها را تأیید می کند.

متقاضیان PGWP: اسناد حمایتی مورد نیاز

دانشجویان بین المللی مجاز به برنامه اجازه کار پس از فارغ التحصیلی نیستند:

 • قبلاً PGWP صادر شده است؛
 • زبان انگلیسی یا فرانسوی را به عنوان زبان دوم مطالعه کرد؛
 • دوره های علاقه عمومی یا خودسازی را گذراند؛
 • بودجه دریافت شده از امور جهانی جهانی کانادا (GAC)؛
 • در برنامه جوایز دولت کانادا که توسط GAC ت أمین می شود شرکت کرد؛
 • بورس تحصیلی فرصت برابر، کانادا-شیلی را بدست آورد؛
 • در برنامه تبادل دانشمندان کانادا و چین شرکت کرد؛
 • در برنامه کمک هزینه های سازمان ایالات متحده شرکت کرده است؛
 • اکثر اعتبارات مربوط به تکمیل برنامه تحصیلی خود را با یادگیری از راه دور به پایان رساند؛
 • فارغ از مدت اقامت در کانادا ، برنامه تحصیل را توسط یک موسسه غیر کانادایی واقع در کانادا تحویل داده است.

PGWP: موارد خاص

موارد معدودی وجود دارد که دانشجویان بین المللی ممکن است واجد شرایط دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی باشند اگر برنامه شتاب یا یادگیری از راه دور را پشت سر گذاشته باشند یا درخواست مرخصی از تحصیل کنند.

برای اطلاعات بیشتر، لطفاً از صفحه سوالات متداول در مورد مجوز کار پس از فارغ التحصیلی دیدن کنید.

همین حالا اقدام کنید و مشاوره تخصصی مهاجرت و اپلای خود را از کارشناسان متخصص در یافت کنید