گروه پژوهشی اندیشمند دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ ۱۹:۳۴
تلفن : 66492504,66176087
سفارش سریع
چاپ مقاله در Scholar, Scopus, ISI ۱۳۹۷-۱۱-۰۶
اسکالر، اسکوپوس یا آی اس آی

اسکالر، اسکوپوس یا آی اس آی

مطالعه حاضر به منظور معرفی پایگاههای معتبر نمایه کننده مجلات ایجاد گردیده است. سوال اصلی در نشر یک مقاله برای نویسندگان این است که چاپ مقاله در اسکوپوس بهتر است یا مجلات ISI ? با توجه به اینکه نمایه یک مجله معرف سطح کیفی مقالات آن می باشد باید در نظر داشت که جهت چاپ مقاله در نشریات باید حتما نمایه های آنها بررسی گردند و این امری بسیار ضروریست. نمایه های معتبر موجود در حال حاضر فراوان هستند ولی منجمله مهمترین این نمایه ها ISI,SCopus,Pubmed,ISC و SChoalr می باشند که در مقاله زیر به طور کامل به تعریف هر 3 مورد و تمایزات آنها پرداخته شده است.

مقدمه

این مطالعه مستنداتی  که به طور اتفاقی از نشریات تجاری و اقتصادی برای مقایسه ی وب علمی (WOS)، اسکوپوس و گوگل تحقیقاتی (GS) انتخاب شده اند را تجزیه و تحلیل می کند. مقایسه ای بین نقل قول های این سه منبع کمک می کند که تصمیم بگیریم یکی از منابع بهتر از سایرین است یا یک پایگاه داده ی جدید مانند اسکوپوس یا پایگاه داده ای آزاد مانند GS می تواند جایگزین WOS در این موضوع باشد. تحلیل مستندات به مدتی طولانی به عنوان تعیین تاثیر یک مقاله و کیفیت نشریه ای که مقاله در آن چاپ می شود مورد توجه قرار گرفته است.

یکی از نتایج این موضوع، ضریب تاثیر است. ضریب تاثیر یکی از چندین ابزار آماری است که توسط ISI آماده شده است که می تواند برای طبقه بندی یا رتبه بندی اهمیت یک نشریه استفاده شود. تامسون ساینتیفیک ضریب تاثیر گزارش سالیانه ی نشریات مستند را به عنوان نسبیتی بین مستندات و موارد قابل ذکر که اخیرا چاپ شده اند را تعریف کرده است. به این گونه، ضریب تاثیر یک انتشارات توسط تقسیم تعداد سال مستندات در آن نشریه در طول دو سال گذشته محاسبه می شود. بر اساس این موضوع و استفاده  از فرمولی که توسط تامسون آماده شده است، یک شخص ضریب تاثیر سال 2005 برای یک نشریه را به شرح زیر محاسبه خواهد کرد: مقالات ارجاع شده برای منتشر شدن بین سال های 2003 تا 2004 تقسیم بر تعداد مقالات منتشر شده بین سال های 2003 تا 2004.

ضریب تاثیر impact factor

ضریب های تاثیر برای اهداف مختلفی استفاده می شوند. برخی از این ها که توسط نیسونگر شناسایی شده اند، شامل انتخاب نشریه، لغو کردن و پاک کردن از لیست، به منظور تعیین این که کدام نشریات برای ذخیره ی دوردست ارسال می شوند، مقایسه ی پایگاه داده بر اساس تحلیلات مجلات در آن پایگاه ها و ضریب تاثیر سالیانه آن ها و به عنوان معیاری برای ارزیابی عملکرد هیئت علمی استفاده می شوند.کامرون (2005) خاطر نشان کرد که ضرایب تاثیر در محیط های آموزشی برای ارزیابی عملکرد مورد استفاده قرار می گیرند. و تصمیمات سرمایه گذاری را بر اساس درک اهمیت نواحی تحقیقی می گیرند. ضرایب تاثیر مانند سایر داده های ISI، برای ارزیابی ارائات دانشگاهی استفاده می شوند، پس اغلب با پیشرفت و تصمیمات تصرفی گره خورده اند. اگرچه کامرون و نیسونگر مشکلات را با ضرایب تاثیر تشخیص می دهند، آن ها نشان دادند که یک معیار معتبر با اقتدار قابل توجه است، به همین دلیل ضریب تاثیر نشریات معانی مفیدی را برای تشخیص اهمیت نشریات خاص ارائه می دهد.به دلیل زیر سوال بردن ارزش ضریب تاثیر، این مقاله پنج نشریه ی اتفاقی را انتخاب کرده و مورد آزمایش قرار داده است.

منابع کلاسیک برای شناسایی مستندات و شمارش آن ها برای استناد  موسسات اطلاعات علمی (ISI) را در سه بخش اصلی ارائه می دهند: هنر و علوم انسانی، علوم و علوم اجتماعی. این ها هم اکنون توسط پایگاه داده ی تحت وب WOS که توسط تامسون تولید شده است در دسترس هستند. تا به امروز 6840 انتشارات در WOS فهرست شده اند که 1954 تای آن ها زیرشاخه ی علوم اجتماعی هستند.

اسکوپوس scopus

 

اسکوپوس در سال 2004 به قصد رقابت با WOS وارد بازار شد.اگرچه عمق WOS را نداشت اما با استناد به بیش از 15000 عنوان بررسی شده، پیشنهادهای بسیار وسیع تری را پوشش می دهد. اگرچه اکثر عناوین اسکوپوس مقالات هستند، پایگاه داده همچنین شامل مقالات کنفرانس، سری کتاب ها ونشریات تجاری نیز می شود.تازه وارد دیگری در حوزه ی استنادGS   است. ابزاری که در شاخص ها، مقالات، تزها، کتاب ها، چکیده ها و مقالات از انتشارات دانشگاهی، جوامع حرفه ای، مخازن چاپ شده، دانشگاه ها و سایر نهادهای تحقیقاتی در دسترس است.

با معرفی دو ابزار جدید برای استناد، یک سوال منطقی این است که آیا یک یا هر دوی سرویس های جدید می توانند به عنوان جایگزین یا مکمل WOS در ارزیابی خروجی علمی خدمت کنند. سوال جالب این است که آیا GS می تواند به عنوان جایگزینی مناسب عمل کند که این فایده ی بزرگی برای موسساتی است که نمی توانند منابع گران قیمتی که بر پایه ی تبلیغات است را از لحاظ مالی تقبل کنند.

بررسی مقالات پیشین در زمینه پایگاه های اسکوپوس و آی اس آی

تعداد زیادی مقاله وجود دارد که WOS را با اسکوپوس و GS مقایسه کرده است. در دو مطالعه ای که اسکوپوس و WOS را باهم مقایسه کرده اند، نویسندگان یا تفاوت خاصی بین این دو پیدا نکردند یا WOS را ابزار قوی تری برای امتحان مستندات در بعضی موضوعات دانسته اند.باور و باکالباسی در سال 2005 تعداد مستندات WOS، اسکوپوس و GS را در مقالات سال های 1985 تا 2000 که در مجله ی علوم اطلاعاتی و تکنولوژی جامعه ی آمریکا (JASIST) چاپ شده اند را بررسی کردند و هیچ تفاوت آماری بین مستندات WOS و اسکوپوس در مقالات منتشر شده در سال 2000 پیدا نکردند. بال و تانگر در سال 2006 در مقایسه ی شاخص علم مستندات (SCI) در WOS با اسکوپوس، درگیر این بودند که بیشتر نشریات در اسکوپوس نسبت به WOS با افزایش در محتوای کیفی همراه هستند، اما نتیجه گرفتند که معیار SCI در سراسر دنیا رتبه ی اول را دارد. این به این معنی است که تعداد مقالات و نشریات کیفی SCI بیشتر از چیزی است که به آن اشاره شده است.

در مطالعات زیادی که GS و WOS را به عنوان پایگاه داده های مستند باهم مقایسه کرده اند، GS جایگاه خود را ثابت نگه داشته است یا آن را با پایگاه داده تجاری مطلوب مقایسه می کنند. باور و باکالباسی در سال 2005 استنتاج کردند که WOS بهترین پوشش را برای موارد قدیمی تر دارد، اما GS حجم بیشتری از موارد جدیدتر را نسبت به سایر منابع پوشش می دهد. آن ها پیشنهاد دادند کهGS به همراه WOS یا اسکوپوس در جاهایی که گونه های منحصر به فردی از انتشار قابل قبول هستند به کار گرفته شوند. در مقایسه ای بین GS و WOS ، نوروزی در سال 2005 استنتاج کرد که GS مکمل خوبی برای پایگاه داده های تجاری است، زیرا اجازه ی دسترسی به اطلاعاتی که توسط شاخص های سنتی پایگاه های داده پوشش داده نمی شوند را به ما میدهد. بر اساس ارزیابی آن ها از WOS و GS در جایی که مستندات مقالات بین 11 مبحث درسی در علوم و علوم اجتماعی مقایسه شده بودند، پالی و استرژیو در سال 2005 پیشنهاد دادند که از GS به عنوان جانشینی برای WOS استفاده شود.

خالق این مطالعات و توصیه ها، مشاهدات پیتر جسکو در سال 2006 است که می گوید مستندات موجود در ISI WOS ممکن است دست کم گرفته شده باشند در حالی که مستندات موجود در ISI در GS دست بالا گرفته شده اند.دلایلی که او برای تعداد پایین تر مستندات از تعداد واقعی آن ها در WOS می آورد، شامل استنادات ضعیفی هستند که توسط نویسندگان آماده شده است و سبک های متفاوت استناد که توسط صف وسیعی از نشریات در مباحث متفاوت، نتیجه ی نمایه سازی ضعیف است.این موضوع به همراه ناتوانی یک مرورگر غیر متخصص برای پیدا کردن تمام مستندات مرتبط که منجر به پایین آمدن تعداد مستندات می شود. از جهت دیگر، مستندات بالاتری توسط GS تهیه شده اند. به این منظور که علاوه بر مقالات پژوهشی، GS منابع غیر پزوهشی را نیز پوشش می دهد. مانند صفحات ترقی، صفحات جداول محتوایی و فهرست دوره های مطالعه و نیز مقالات کنفرانسی، کتاب، کتاب های فصلی و مقالات. در حالی که WOS فقط به مقالات محدود شده است. دلیل دیگری برای انتظار تعداد بیشتری از مستندات در GS، ناتوانی GS در تشخیص همتایان واقعی از همتایان ذکر شده و موارد در حال ذکر است. جاسکو این دلایل را به دلیل مشکوک بودن درباره ی شمارش مستندات و به دنبال آن قبول نداشتن روش تحقیق پالی و استرجیو یا نتیجه گیری اینکه WOS می تواند جایگزینی برای GS باشد، مطرح کرده است. جاسکو می گوید که: این ناعادلانس که شمارش مستندات در WOS که به صورت خودکار انجام می شود را با شمارش مستندات GS مقایسه کنیم که هیچ ثباتی ندارد.

اگرچه تجزیه تحلیل مستندات با استفاده از شمارش مستندات خام عیب های خود را دارد، اما نظریه ی بیرد و اوپنهیم که اظهار داشتند شمار مستندات تمایل به ایجاد ارتباط قوی بین یک نشریه با نویسنده دارد واقعا بی اهمیت است. گذشته از این، اگرچه شمار مستندات در GS ممکن است غلو شده باشد، زیرا مستندات در مطبوعات محبوب مانند ذکر کردن در خلاصه های مفید است.خبرنامه ها و سایر منابع کاربردی ممکن است یک مقیاس متناوب از تاثیر مقالات در زمینه ی مورد نظرداشته باشند، GS ممکن است به اندازه ی یک منبع متناوب برای تحلیل مستندات با ارزش باشد.

تعداد موفقیت هایی که یک مقاله در موتورهای جستجوگر وب مانند گوگل به دست می آورد می تواند مقیاس مهمی از تاثیر آن مقاله بر مباحث پژوهشی باشد زیرا ذکر در بلاگ ها یا سایر وب سایت ها ممکن است به عنوان یک عامل همکاری برای آن مبحث در راه بسیار متفاوتی از مستندات در نشریات مرور شده باشد. بدین صورت تعداد موفقیت ها در GS و گوگل اندازه گیری می شوند.

 

داده ها

برای هر مجله علمی، تعداد استنادها یا موفقیت ها برای هر مقاله شمرده می شود. این میانگین برای تمام مقالات ، پنج تای برتر، 25 تای برتر و مقالات رتبه بندی نشده است. هر یک از این دسته بندی ها در میان سه گروه از دسته بندی ها شاخص تاثیر مجلات ISI ( پنج مقاله برتر ISI، پنج مقاله ضعیف ISI و مقالاتی که ISI نیستند) تقسیم شده اند.

برای همه نشریات علمی، بدون توجه به شاخص تاثیر مقالات ISI، میانگینی از 8.06 مستندات در WOS، 9.06 تا در اسکوپوس و 27.06 تا در GS موجود است. اگرچه تفاوت کوچکی بین اسکوپوس و WOS نشان می دهد که شاخص مجلات علمی توسط ISI حقیقتا مهم است. افزودن حدود 8000 عنوان به گروه، رتبه ی مستنداتی که ممکن است مورد انتظار باشند را افزایش نمی دهد.تعداد بالاتر GS ممکن است باعث مقدار بیشتری از موارد محبوب (یا نه به طور سنتی تحقیقی) شاخص شده توسط این منبع می شود. جداول 1 تا 4 را به منظور اطلاع از جزئیات شاخص تاثیر و عنوان نشریه نگاه کنید.

محبوبیت مقاله و استنادها

در کوششی برای تصمیم گیری اینکه آیا استفاده ی بالا به استنادات بیشتر مربوط است یا خیر، پنج تا از مقاله های بیشتر خوانده شده در تمام نشریات علمی را مورد آزمایش قرار دادیم. (به جدول شماره دو نگاه کنید). برای تمام نشریات در این بخش، همانطور که انتظار می رود تعداد بیشتری از استنادها از پنج مقاله برتر از منبع استناد از یک سری داده به عنوان تمام وجود دارد. برای این گروه از محبوب ترین مقالات، به طور میانگین، 13.60 استناد در WOS ، 15.31 در اسکوپوس و 40.43 در GS گزارش شده است. الگوی 25 مقاله برتر ( مراجعه به جدول 3) ساده است، با میانگینی از 10.60 استناد برای WOS، 11.82 تا برای

اسکوپوس و 33.13 تا برای GS. تعداد افت قابل توجهی برای مقالات رتبه بندی نشده (مراجعه به جدول 4)، با میانگین 4.68 استناد در WOS، 5.31 در اسکوپوس و 17.49 در GS داشته است.

افزایش محسوسی در مستندات میان تمام منابعی که با افزایش در استفاده همراه بوده اند، در میان مقالات رتبه بندی نشده، 25 مقاله برتر و پنج مقاله برتر وجود دارد. به وضوح پیشرفت مشابهی از WOS به اسکوپوس به GS در شمارش مستندات بین انواع مقاله با تعداد مستندات کمتر بین منابع سنتی و اساسا تعداد بالاتری برای GS وجود دارد.

شاخص تاثیر و استنادها

انتظار می رود مقالاتی با شاخص تاثیر بالاتر در رتبه ی بالاتری از مقالات با شاخص تاثیر پایین تر قرار بگیرند. از لحاظ علمی، ISI برای این انتخاب شده است که عناوینی را که برای هر مبحث درسی مهم هستند شاخص کند، بنابراین انتظار می رود که مقالاتی که از نشریات بدون شاخص تاثیر انتخاب شده اند در درجه پایین تری قرار بگیرند. موضوع همیشه این نیست. زیرا عناوین بدون ISI در WOS وجود ندارند، سطح مستندات برای تمام گروه ها در اسکوپوس و GS مقایسه می شوند. برای همه دسته بندی ها، مقدار میانگین مستندات در تمام سه منبع همیشه برای  پنج نشریه برتر ISI بالاتر از دو دسته بندی دیگر است.

 

 

اگرچه مقالات غیر ISI به طرز شگفت انگیزی در کنار بالاترین رتبه ها در اسکوپوس قرار گرفته اند، و به دنبال آن پنج مقاله ضعیف نشریات ISI قرار دارند. در اسکوپوس، همه مقالات 5 نشریه علمی برتر به طور متوسط 19.65 بار ذکر شده اند در مقایسه با نشریات بدون ISI که 4.11 بار و 5 نشریه ضعیف نشریات ISI ذکر شده اند. پنج مقاله برتر در هر یک از این دسته بندی ها در جایگاه بالاتری در اسکوپوس قرار دارند، اما الگو پابرجاست. این مساله برای 25 مقاله برتر و مقالات رتبه بندی نشده نیز صادق است (برای جزئیات بیشتر به جداول 1 تا 4 مراجعه کنید). تحلیل مشابهی در GS وجود دارد، اگرچه نشان می دهد که 5 نشریه برتر ISI در رتبه بالاتری از دو نوع دیگر نشریه قرار دارد، پنج نشریه ضعیف ISI در همه موارد بیشتر از نشریات بدون ISI در GS ذکر شده اند، اما برای 5 مقاله برتر جداول 1 تا 4 را ملاحظه کنید. این شاید به خاطر این است که نشریات ISI به طور معمول توجه بیشتری را نسبت به نشریات بدون ISI در رسانه های محبوب جلب می کنند. 5 مقاله برتر در هر زمینه ای، ممکن است توجه کافی را برای مقایسه شدن با نشریاتی که شاخص تاثیر بالایی دارند را در الگوی استناد جلب کنند.

 

عصر مقالات و مستندات

اگرچه اکثر مقالات در این بررسی مربوط به سال 2003 تا 2004 هستند (n = 44172.41 %)، ارزش این را دارد که تفاوت الگوهای استنادی را با توجه به تاریخ چاپ نشریه بررسی کنیم. برای تمام مقالات در تمام نشریات و همه ی زمان ها، الگوی افزاینده تعداد مستندات به ترتیب از WOS به اسکوپوس و به GS صدق می کند. مشابه همین برای انواع نشریات علمی نیز صادق است (مراجعه به جداول 5،6،7،8). مقالات قدیمی تر، اگرچه عموما در جایگاه بالاتری از مقالات جدیدتر قرار گرفته اند همان طور که انتظار می رود، الگویی مشابه مقالات جدید دنبال می کنند.

بازدیدها (موفقیت ها) در مقابل مستندات

قبلا مستندات به عنوان معرف اولیه ی موفقیت یک مقاله یا تاثیر آن روی حوزه مورد نظر استفاده می شدند. اگرچه این معیار سنجش خوبی برای اثرگذاری یک مقاله بر انجمن تحقیقاتی می باشد، اما فقط یکی از معیارهای ممکن برای اندازه گیری ارزش یک مقاله است. ابزارهای متعارف مانند WOS و اسکوپوس فقط تعداد مستندات موجود در پژوهشات انتشارات داوری کننده را اندازه گیری می کنند. زیرا GS مستندات را با منابع دیگری از جمله برنامه های دوره خبرنامه یا مقالات مرجع اندازه گیری می کند، که مقیاس وسیع تری از تاثیرگذاری یک مقاله را فراهم می کند. معیاری بهتر برای اندازه گیری، که شامل بلاگ ها، وبسایت های عمومی و مباحث درسی خیلی بیشتر، مقالات کنفرانسی، و خبرنامه ها است، شمارش بازدیدها در موتورهای جستجوگر مانند گوگل است. جداول 1 تا 8 با توجه به بازدیدها الگوی مشابهی را برای مستندات نشان می دهد. راه دیگر نگاه کردن به این سوال این است که در این باره فکر کنیم که آیا تعداد بازدیدها در این دو منبع به تعداد مستندات در اسکوپوس مرتبط باشند ( بجز WOS که برای یکی از سه ژورنالی که در این تحقیق بود، مستندی ارائه نداده است). جدول شماره 9 نشان می دهد که رابطه ی سختی میان مستندات و بازدیدها وجود دارد. اشاره کمتر در اسکوپوس با موفقیت کمتر در GS و گوگل ارتباط دارد، و اشاره بیشتر در اسکوپوس با موفقیت بیشتر در GS و گوگل ارتباط دارد.

 

این موضوع برای GS بسیار مهم است، زیرا مواردی هست که مستندات را در ثبت اصلی مقاله نمایش نمی دهند حتی زمانی که مستندات در اسکوپوس و WOS موجود باشند. شمارش بازدیدها در GS می تواند به برخی از کمبودهای موجود در این پایگاه داده غلبه کند. در GS و گوگل، بازدیدهای یک مقاله با تعداد مستندات ارتباط دارد. به نظر می رسد که ارزیابی بازدیدها در گوگل و GS می تواند جانشین مفیدی برای ارزیابی مستندات هر منبع استنادی باشد، وقتی این ابزارهای گران قیمت در دسترس نیستند.

جمع بندی

مستندات پایگاه های داده ژورنال های ISI، که اکنون روی پلتفورم WOS در دسترس هستند، مدت زمانی طولانی تنها ابزار در دسترس برای تحلیل های مستند بود. به این خاطر، ضریب تاثیر ژورنال های ISI مقیاسی برای ارزش گذاری مجلات تحقیقی می باشد. هرچه مقدار ضریب تاثیر بیشتر باشد، میزان اهمیت مجله نیز بیشتر خواهد بود. ترکیب ضریب تاثیر و تعداد مستندات، همچنین توسط پایگاه داده های ISI سنجیده می شوند، برای ارتقا و تصمیمات ارزیابی کاری در بسیاری از دانشگاه ها استفاده می شده اند. WOS شامل تمام مجلات peer-reviewed (داوری کننده) نیست همچنین شامل سایر منابعی که برای اندازه گیری تاثیر واقعی کارهای تحقیقاتی به کار می روند هم نیست.

اسکوپوس، پایگاه داده جدیدی از السویر است که مستندات را اندازه گیری می کند. طبق داده ها واضح است که اسکوپوس در کسب و کار و اقتصاد، جایگزین معقولی برای WOS است. در حقیقت، به این علت که اسکوپوس حدود 8000 ژورنال بیشتر از پایگاه داده های ISI نمایش می دهد، مستندات بیشتری را نمایان می کند و نسبت به WOS پایگاه داده قوی تری برای اقتصاد و کسب و کار است. برای مجلات بسیاری که ارزش بودن در رتبه بندی ISI را ندارند، اسکوپوس قطعا ابزار بهتری از WOS است. با توجه به نمونه های بررسی شده در این مطالعه، واضح است مجلاتی که ISI نیستند در رتبه بالاتری از پنج مقاله ضعیف ISI در حوزه کسب و کار و اقتصاد قرار گرفته اند.این موضوع ممکن است برای سایر موارد و نمونه های تصادفی  ژورنال های ISI صدق نکند. و نیازمند بررسی عمیق تری است.

پژوهشگر گوگل، یک پایگاه داده تحقیقاتی رایگان است که هنوز در آزمایش بتا قرار دارد، یکی دیگر از پایگاه داده های مستند است که اخیرا در دسترس قرار گرفته است. این پژوهشگر تعداد زیادی مستند را برای همه ی عناوین این مطالعه آشکار می سازد.(1) این پایگاه داده عناوین بسیار بیشتری نسبت به سایر منابع نمایش می دهد و (2) موارد غیر پژوهشی را به همراه مجلات داوری کننده که محتوای سایر منابع را می سازند، نمایش می دهد. هدف این مقاله مهم است، زیرا اشاره به یک مقاله در یک خبرنامه ی پر مخاطب یا در چندین دوره درسی نشانگر اهمیت آن است. اگرچه مستندات  GS پیشتاز هستند، در مقایسه با تعداد مستندات برای سایر مقالات در این زمینه GS مقیاس ارزشمندی برای اندازه گیری ضریب تاثیرات است. GS ابزار مناسبی برای محققانی است که به ابزار گران قیمتی مثل WOS و اسکوپوس دسترسی ندارند.

ایده ی گسترش معنی impact (تاثیر) فراتر از مستندات، معیار ارزشمند دیگری برای شمارش بازدیدها در گوگل است. وقتی به یک مقاله به طور مکرر در بلاگ ها، وب سایت ها و هزاران مدرک موجود در وب اشاره می شود، تاثیر واضحی روی بحث های علمی می گذارد. تعداد زیادی بازدید از یک موتور جستجوی وب یکی دیگر از معیارهای ارزشمند موثر است که می تواند در ارتباط با یکی از ابزارهای استنادی استفاده شود.

نتیجه ی این مطالعه نشان می دهد که در نشریات اقتصادی و کسب و کار ابزار جایگزینی برای تعیین ارزش مقاله پژوهشی هستند و می تواند راه های مختلفی برای تفکر راجع به تاثیر علمی وجود داشته باشد. ب عنوان مثال ممکن است مقاله ای باشد که به شدت در منابع غیر متعارف مانند وبلاگ ها و برنامه های آموزشی مورد توجه قرار گرفته است و در نتیجه روی بحث های علمی داخل و خارج کلاس تاثیر می گذارد. اگر مقاله ی مشابهی به این شدت در مجلات داوری کننده مورد توجه قرار نگرفته است، در بین معیارهای معقول برای اثر پژوهشی ممکن است در روش های دیگری تاثیر مهیبی داشته باشد. اگرچه ممکن است محققان نخواهند که  WOS را با اسکوپوس، GS و یا حتی گوگل جایگزین کنند، این مسئله آشکار می کند که برای کسب و کار و اقتصاد، باید از هر چهار ابزار باهم استفاده کنیم تا تصویر کامل تری از تاثیر پژوهشی یک مقاله به دست آوریم.

نام نویسنده: سینا لطفی


   رای :
:این مطالب را با دیگران اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

پیش از ارسال مقاله برای یک نشریه، باید آن را با فرمت آن نشریه تطبیق دهید. در این بخش فرمت مقاله isi را بررسی خواهیم کرد. ... [لینک]

چاپ مقاله علمی در نشریات داخلی و خارجی در سال های اخیر بسیار رواج پیدا کرده است. دانشجویان و محققان ماه ها یا سال ها تلاش می کنند تا پژوهش های خود را در قالب یک مقاله ... [لینک]

الزویر یکی از بزرگترین ناشران علمی در دنیا است که دانشجویان و پژوهشگران به خوبی با آن آشنا هستند. در این بخش به هزینه چاپ مقاله در الزویر می پردازیم. ... [لینک]


.
مقالات مرتبط
مقاله نویسی – فرمت بندی مقاله isi و مقالات علمی
پیش از ارسال مقاله برای یک نشریه، باید آن را با فرمت آن نشریه تطبیق دهید. در این بخش فرمت مقاله isi را بررسی خوا...
۱۳۹۹-۰۳-۰۳
مراحل چاپ مقاله – نکات مهم در روند چاپ مقاله
چاپ مقاله علمی در نشریات داخلی و خارجی در سال های اخیر بسیار رواج پیدا کرده است. دانشجویان و محققان ماه ها یا سا...
۱۳۹۹-۰۲-۳۱
نشریات الزویر – هزینه چاپ مقاله
الزویر یکی از بزرگترین ناشران علمی در دنیا است که دانشجویان و پژوهشگران به خوبی با آن آشنا هستند. در این بخش به ...
۱۳۹۹-۰۲-۳۰
نشریات علمی پژوهشی – زمان و هزینه چاپ
نشریات علمی پژوهشی معتبرترین نشریات در بین نشریات داخلی هستند. سوالی که برای اغلب افراد به وجود می آید در مورد م...
۱۳۹۹-۰۲-۲۹
شرایط و نحوه چاپ مقاله در نشریات ISI
چاپ مقاله ISI برای تقویت رزومه از لحاظ کاری و علمی بسیار مورد اهمیت می باشد. از این رو بسیاری از اهالی علم به دن...
۱۳۹۹-۰۲-۲۸
روند اخذ پذیرش و چاپ مقالات ISI
یکی از امتیاز آورترین روش ها در کسب امتیاز علمی و تحصیلی، اخذ پذیرش مقاله ISI می باشد. چاپ مقاله ISI در این سال ...
۱۳۹۹-۰۲-۲۴
عوامل ریجکت مقاله در فرآیند داوری
بسیاری از افراد فعال در عرصه های علمی علاقه مند به نگارش مقاله و چاپ آن در نشریات علمی هستند. نگارش مقاله 50 درص...
۱۳۹۹-۰۲-۲۳
چگونگی استخراج مقاله از پایان نامه و رساله
یکی از راه ها برای چاپ مقاله در نشریات معتبر، استخراج مقاله از پایان نامه است. اما این کار چگونه انجام می شود؟ د...
۱۳۹۹-۰۲-۲۳
هزینه چاپ مقاله در نشریات مختلف
برای اینکه مقاله شما دیده شود، باید آن را در نشریات معتبر به چاپ برسانید. طبیعی است که هر یک از نشریات هزینه مشخ...
۱۳۹۹-۰۲-۲۱
مدت زمان لازم برای پذیرش مقالات ISI
همانطور که چاپ مقاله ISI طرفداران زیادی در بین دانشجویان و محققان دارد، زمان چاپ مقاله نیز موضوع مهمی می باشد. ز...
۱۳۹۹-۰۲-۲۰
موسسه اندیشمند پیشرو در اریه خدمات پژوهشی
انجام مقاله

انجام مقاله یک امر مهم جهت نشر نتایج حاصله از یک پژوهش موفق می باشد. مقاله نویسی و اکسپت مقاله گام های بسیار زیاد و پیچیده ای را نیازمندند و تیم تخصصی اندیشمند جهت تسهیل درسیر این روند به یاری محقق [...]

۱۳۹۷-۰۵-۱۷

محبوب ترین مقالات
چگونه یک مقاله را شروع کنیم؟

در نهایت تصمیم گرفته اید که مقاله نوشتن را شروع کنید، اما نمی دانید از کجا شروع کنید. این تصمیم بسیار سختی است. ما به شما کمک می کنیم تا از این مانع عبور کنید. ... [لینک]

محبوب ترین مقالات
ارسال مقاله

این متن به شما کمک می کند که در مورد منتشر کردن مقاله در مجلات علمی اطلاعات کسب کنید. نشریه مناسبی پیدا کنید و شانس خود را افزایش دهید. ... [لینک]

محبوب ترین مقالات
نگارش مقاله و پایان نامه

نگارش مقاله و پایان نامه در ابتدا نیازمند یک ایده مناسب می باشد. ایده مناسب با تحقیق و پژوهش در مقالات و انتخاب یک موضوع مناسب دست می دهد. ابتدا حوزه تخصص خود را شناسایی نموده و پس از آن در آن حوزه ... [لینک]

آخرین فهرست مقالات
اپلای و بورسیه تحصیلی

در سال 2010 در حدود 34 میلیون نفر در کانادا زندگی می کردند. کانادا به عنوان یک کشور دارای سه قشر بنیانگذار است: بومی، فرانسوی و انگلیسی. با این حال در طول تاریخ کشور مهاجرت همچنین نقش مهمی در ایجاد ... [لینک]

موسسه اندیشمند

با توجه به این منظور که راهنمایی و آموزش از ارکان اصلی رشد و ارتقای هر جامعه می باشد. از این رو موسسه پژوهشی اندیشمند با سالها تجربه در زمینه آموزش، پژوهشی و انتشارات در راستای نیل به این اهداف گام برداشته است. پایه های عمارت دانش اندیشمند بر اساتید و محققین توانمند این شرکت استوار است و کلیه آموزشات در قالب مقاله نویسی، چاپ مقاله، انجام پایان نامه، انجام طرح های پژوهشی، چاپ کتاب و ... به متقاضیان محترم ارائه می گردد. بدیهیست اساتید و محققین محترم از ابتدا تا انتهای پروژه در کنار شما بوده و گام به گام شما را در رسیدن به مقصود خود همراهی می نمایند. همچنین تیم اندیشمند جهت دسترسی پژوهشگران ارجمند به مقالات و مراجع روز دنیا کلیه این منابع را به صورت رایگان در بخش دانلود ها در اختیار نویسندگان و پژوهشگران قرار داده  و اخبار روز آکادمیک نیز هر روز بیشتر...

لیست اخبار

اعتراض رئیس دانشگاه سوره به رایگان نبودن اینترنت ها
رئیس دانشگاه سوره عنوان کرد: اپراتورها از ارائه اینترنت رایگان برای سامانه های آموزش مجازی دانشگاه ها اطلاعی ندارند. [...]
طراحی شبکه ابر رایانش ملی به منظور دسترسی یکپارچه مراکز آموزش عالی
مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد: یک شبکه ابر رایانش ملی با هدف دسترسی یکپارچه مراکز آموزش عالی طراحی خواهد شد. [...]
عملکرد دانشگاه ها در سه ماه اخیر
معاون آموزشی وزیر علوم عنوان کرد: یکی از گزینه های ما برای دانشجویان جدیدالورود این است که از ترم بهمن تحصیل خود را آغاز کنند. [...]

در باره ما

هدف موسسه اندیشمند افزایش اطلاعات و سطح توانمندی پژوهشگران در عرصه نگارش و چاپ متون علمی خود می باشد. موسسه اندیشمند خدمات بررسی، مشاوره، آموزش، ویرایش و ... متون علمی (مقاله ، کتاب ، طرح پژوهشی و .. ) را به اساتید و پژوشگران ارجمند ارائه می نماید .تیم تخصصی اندیشمند به نویسندگان کمک میکند تا بتوانند در هر زمینه و هر رشته و به هر زبان زنده دنیا حاصل پژوهش خود را در قالب مقاله و کتاب به چاپ برسانند. خانواده تخصصی اندیشمند متشکل از 100 پژوهشگر شاخص در هر رشته تخصصی می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری با این شرکت در حال همکاری هستند . این شرکت از سال 1393 آغاز به کار نموده و تاکنون بیش از 4000 پروژه تحقیقاتی را مدیریت نموده و به سر انجام رسانده است . خدمات ما صرفا مشمول پژوهشگران نبوده و خدمات پژوهش جهت انجام طرح های پژوهشی به شرکت ها و سازمان ها ارائه میگردد، ا بیشتر

مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس انتری (Express Entry) یا ورود سریع

مهاجرت به کانادا برای افرادی که به دنبال کیفیت بهتر زندگی هستند، یکی از بهترین گزینه ها در جهان است. این امر فرصت های بسیاری برای پیشرفت شغلی و همچنین تقویت شخصی ایجاد می کند. در این بخش [...]


الزامات ویزای کانادا + عکس ویزای کانادا

ویزای کانادا

بسته به کشور محل اقامت شما ، اگر می خواهید به کانادا مراجعه کنید ، ممکن است نیاز به درخواست ویزای کانادا داشته باشید. در اینجا کشورهایی که برای س[...]


Humber College

دانشگاه هامبر با عنوان کالج هامبر، موسسه فناوری و یادگیری پیشرفته هامبر، در سال 1967 تأسیس شد. این دانشگاه به عنوان یک کالج عمومی با بودجه عمومی در آنتاریو در کشور کانادا فعالیت می کند. د[...]

مقاله نویسی – فرمت بندی مقاله isi و مقالات علمی

پیش از ارسال مقاله برای یک نشریه، باید آن را با فرمت آن نشریه تطبیق دهید. در این بخش فرمت مقاله isi را بررسی خواهیم کرد.

[...]

مراحل چاپ مقاله – نکات مهم در روند چاپ مقاله

چاپ مقاله علمی در نشریات داخلی و خارجی در سال های اخیر بسیار رواج پیدا کرده است. دانشجویان و محققان ماه ها یا سال ها تلاش می کنند تا پژوهش های خود را در قالب یک مقاله نگارش کرده و آن را د[...]


نشریات الزویر – هزینه چاپ مقاله

الزویر یکی از بزرگترین ناشران علمی در دنیا است که دانشجویان و پژوهشگران به خوبی با آن آشنا هستند. در این بخش به هزینه چاپ مقاله در الزویر می پردازیم.

[...]

چگونه متوجه مرتبط بودن حیطه مقاله خود با حیطه نشریه شویم؟

اسکوپ نشریه بیان کننده اهداف و حیطه موضوعی آن نشریه است. چیزی که نشریه می خواهد به آن دست پیدا کرده و آن را به خوانندگان خود برساند.

[...]

یک ناشر چه مواردی را باید رعایت کند؟

ناشران نیز در کنار نویسندگان و سایر افراد که در تولید و چاپ یک کتاب یا مقاله مشارکت دارند، باید یک سری اصول اخلاقی مربوط به نشر را رعایت کنند تا مشکلی در کار به وجود نیاید.

[...]

دست نوشته خود را برای وایلی ارسال کرده اید، قدم بعدی چیست؟

این متن شما را با مراحل تبدیل دست نوشته به کتاب آشنا می کند. اگر از ترتیب مراحل مطمئن نیستید یا سوال خاصی دارید، با مسئول پروژه خود تماس بگیرید و از او راهنمایی بخواهید.

[...]

چگونه از پایان نامه خود کتاب استخراج کنیم؟

تبدیل پایان نامه به کتاب یکی از دغدغه های این روزهای دانشجویان است. چاپ کتاب علاوه بر اینکه باعث افزای مخاطبین دانشجویان می شود، رزومه تحصیلی و کاری آن ها را نیز تقویت می کند.

[...]

نحوه انجام فصل چهارم پایان نامه کارشناسی ارشد

فصل چهارم پایان نامه کارشناسی ارشد که با عنوان تحلیل داه ها شناخته شده است، یکی از فصول مهم در انجام پایان نامه است. در این بخش محتوای این فصل را بررسی خواهیم کرد.

[...]

نکاتی در مورد نگارش فصل سوم پایان نامه کارشناسی ارشد

فصل سوم پایان نامه نیز مانند سایر فصول آن از اهمیت بالایی برخوردار است. برخی این فصل را مهمترین فصل پایان نامه می دانند. در این مقاله به نکات مهم در نگارش فصل سوم پایان نامه خواهیم پرداخت[...]

چه ژورنالی برای چاپ مقاله شما مناسب است؟

در سال های اخیر، چاپ مقاله در ژورنال های داخلی و خارجی طرفداران زیادی پیدا کرده است و دانشجویان و محققان در این عرصه به رقابت پرداخته اند. در این مقاله با ژورنال های معتبر برای چاپ مقاله [...]


چگونه مقالات علمی را رایگان دانلود کنیم؟

یکی از مشکلاتی که دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری با آن مواجه هستند، عدم دسترسی به مقالات و پایان نامه های انگلیسی به روز است. تعدادی سایت داخلی و خارجی وجود دارند که با دریافت مبلغ اندکی به[...]


چگونگی رفع تشابه با استفاده از سامانه های مشابهت یاب

پدیده سرقت علمی مساله ای بسیار ناخوشایند است. به این معنی که شخصی از ایده و نوشته های شما بدون اجازه استفاده کرده و آن را به نام خود ثبت کند. این موضوع تا قبل از به وجود آمدن سیستم های مش[...]